Podsumowanie 195. tygodnia
Za nami pierwsza sesja plenarna w Strasburgu po przerwie letniej! A podsumowanie tygodnia – wyjątkowo w wersji pisanej, ze względu na problemy z głosem. Nie zmieniam jednak najważniejszego – dzielę się z Wami najważniejszymi informacji i to w naszym klasycznym podziale podsumowania tygodnia na trzy części. Miłego czytania!
Trzymam stronę kobiet, czyli o równych prawach i szansach
Z przyjemnością informuję, że możecie zamawiać już europejską wersję „Naszej Konwencji”. Nasza najnowsza publikacja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem podczas XV Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet. Wszystkie osoby, które nie otrzymały książki w Poznaniu zapraszam na moją stronę sylwiaspurek.pl. Książce poświęcony jest także kolejny odcinek mojego podcastu Prawo Spurek pt. „Unia w końcu po stronie kobiet”.
W trakcie sesji plenarnej w Strasburgu odbyła się debata na temat przemocy i dyskryminacji w świecie sportu. Sytuacja z mistrzostw świata w piłce nożnej kobiet, pokazuje, że nadal musimy walczyć o równość praw i szans dla kobiet. A przede wszystkim, i mówię to jako prawniczka, musimy doskonalić i uszczelniać system prawny. Prawo musi skutecznie chronić przed wykluczeniem, dyskryminacją i przemocą, tak aby żadna dziewczyna nie porzuciła sportu z obawy przed dyskryminacją, a żadnej zwyciężczyni chwila triumfu nie została odebrana przez męską przemoc.
Wolni od ferm, czyli o klimacie, zwierzętach i środowisku
Podczas wrześniowej sesji plenarnej odbyły się aż trzy debaty, podczas których nie tylko można było, ale także należało poruszyć kwestię katastrofalnych konsekwencji funkcjonowania sektora hodowlanego.
Po pierwsze, była to debata na temat sprawozdania ws. „Substancji zanieczyszczających wody powierzchniowe i podziemne”. Sektor hodowlany odpowiada za 73% zanieczyszczeń wód wynikających z rolnictwa. Czy ktoś mówił o tym problemie? Nie.
Po drugie, Komisja Europejska oraz Rada przedstawiły swoje stanowisko w kwestii „Dążenia do wzmocnienia odporności Unii Europejskiej na klęski żywiołowe – ochrona populacji przed ekstremalnymi falami upałów, powodziami i pożarami lasów”. Czy ktoś chociażby wspomniał o sektorze hodowlanym, który obok sektora energetycznego i transportowego stanowi przyczynę zmian klimatycznych? Czy ktoś zamiast skupiać się na reakcji i – dosłownie – gaszeniu pożarów, mówił o zwalczaniu tej przyczyny ekstremalnych zjawisk pogodowych? Po raz kolejny, bez zaskoczenia, nie.
Trzecia debata dotyczyła „Sprawozdania w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy”. Za ok. 25–30% światowych emisji gazów cieplarnianych odpowiada system żywnościowy, szczególnie tzw. produkcja mięsa i mleka. Czy ktoś mówił o wygaszaniu tego sektora? Nie.
Praworządność bez granic
W środę Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Urszula von der Leyen wygłosiła „Orędzie o stanie Unii 2023”. To już ostatnie orędzie w tej kadencji parlamentarnej. Jaka powinna być Unia Europejska w 2023 r. i kolejnych? Moim zdaniem, powinna to być Unia równości, godności, szacunku. Kobiety, dzieci, osoby LGBT+, osoby starsze i z niepełnosprawnościami, ale także zwierzęta pozaludzkie powinny być chronione. Czy taka jest Unia? Czy Ursula von der Leyen też widzi Unię właśnie taką? Obejrzyjcie orędzie i odpowiedzcie sobie sami i same…